Results for SloEnduro Black Hole Enduro 2017 EWS Qualifier - 29-jul.-2017 - Provisional

Hobi

Pos No. Name Team/Country Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Manual Adj
1st 101 Iztok SLAPNIK ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1981 37:25.16   14:11.12 1st 8:26.57 1st 8:52.10 1st 5:55.37 1st  
2nd 27 Daniel APREUTESEI (AUT) 1981 38:27.04 +1:01.88 14:27.46 3rd 8:45.12 4th 8:56.28 2nd 6:18.18 5th  
3rd 39 Stefano VARNERIN SURF TRIESTE (ITA) 1988 38:31.35 +1:06.19 14:17.74 2nd 8:42.88 3rd 9:05.55 3rd 6:15.18 3rd 0:10.00
4th 22 Paolo PARTH RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1997 38:37.44 +1:12.28 14:34.50 4th 8:31.93 2nd 9:14.27 5th 6:16.74 4th  
5th 104 Florian TISCHHART (AUT) 1998 39:51.92 +2:26.76 15:41.05 5th 8:47.87 5th 9:08.07 4th 6:14.93 2nd  
6th 61 Lovro SIRK (SLO) 1987 40:57.70 +3:32.54 15:42.85 6th 9:12.82 9th 9:20.16 7th 6:41.87 8th  
7th 115 Bork SCHÜTZENHOFER MUDDY TEAM BIKDERS (AUT) 1986 41:31.39 +4:06.23 16:43.12 13th 8:54.86 6th 9:20.36 8th 6:33.05 6th  
8th 127 Branko MAČEK BARTOG (SLO)   42:15.89 +4:50.73 16:36.56 11th 9:11.16 8th 9:42.74 12th 6:45.43 9th  
9th 128 Walter ZEIDLER (AUT)   42:27.93 +5:02.77 16:30.77 10th 9:27.99 14th 9:35.26 10th 6:53.91 13th  
10th 125 Raty Mikko ANTERO (FIN) 1976 42:37.36 +5:12.20 16:04.36 7th 9:10.80 7th 10:35.82 18th 6:46.38 10th  
11th 116 Matjaz OGRIS KINESIO FIT (SLO) 1979 43:07.71 +5:42.55 16:42.02 12th 9:21.15 10th 9:37.60 11th 7:26.94 20th  
12th 118 Matej FLIS KK PENDALNA (SLO) 1978 43:21.29 +5:56.13 16:06.73 8th 11:07.84 23rd 9:28.10 9th 6:38.62 7th  
13th 96 Christoph KOGLBAUER MUDDYTEAMBIKERS (AUT) 1991 43:56.81 +6:31.65 17:08.31 14th 9:27.14 13th 10:23.30 16th 6:58.06 15th  
14th 74 Jernej KERT (SLO) 1987 44:30.96 +7:05.80 18:23.80 17th 9:25.11 12th 9:48.42 13th 6:53.63 12th  
15th 119 Thomas BREITENECKER MUDDYTEAMBIKERS (AUT) 1974 44:48.78 +7:23.62 17:45.72 16th 9:36.12 15th 10:19.70 15th 7:07.24 16th  
16th 95 Philipp HUBER RADLAGER RACING DIVISION (AUT) 1980 45:23.17 +7:58.01 18:36.48 19th 9:42.61 16th 10:08.93 14th 6:55.15 14th  
17th 72 Markus GRUBER MUDDYTEAMBIKERS (AUT) 1984 45:47.41 +8:22.25 17:35.17 15th 9:59.60 18th 10:55.66 20th 7:16.98 18th  
18th 82 Matevž POŽAR (SLO) 1998 46:35.17 +9:10.01 18:42.20 20th 10:01.53 19th 10:27.95 17th 7:23.49 19th  
19th 114 Daniel SIPOS WIENERWALDTRAILS.AT (AUT) 1991 46:42.45 +9:17.29 18:34.43 18th 9:57.15 17th 10:54.66 19th 7:16.21 17th  
20th 112 Johannes STÖCKL (AUT) 1999 48:07.17 +10:42.01 18:55.74 21st 10:18.54 21st 10:57.00 21st 7:55.89 22nd  
21st 124 Máté ÓZDI FRO RACING (HUN) 1990 49:56.59 +12:31.43 19:37.81 22nd 10:50.70 22nd 11:38.90 22nd 7:49.18 21st  
22nd 129 Blaž VOHAR (SLO)   59:12.88 +21:47.72 33:44.91 26th= 9:21.35 11th 9:17.68 6th 6:48.94 11th  
23rd 79 Andreas WAGNER MUDDY TEAM BIKERS (AUT) 1977 64:28.76 +27:03.60 26:01.42 24th 12:36.22 24th 15:33.70 23rd 10:17.42 24th  
24th 83 Matthias FISCHER (AUT) 1991 72:13.71 +34:48.55 33:44.91 26th= 10:17.91 20th 19:41.67 25th 8:29.22 23rd  
25th 123 Andreas PECOLT MUDDYTEAMBIKERS (AUT) 1966 75:17.11 +37:51.95 29:05.68 25th 15:53.87 25th 18:40.08 24th 11:37.48 25th  
  126 Primož DOLER KK PENDALNA (SLO)       16:29.13 9th              
  90 Christoph KOWATSCH (AUT) 1981     20:12.41 23rd              
  135 135         72:51.70 28th              

Juniors U19

Pos No. Name Team/Country Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Manual Adj
1st 33 David IVARTNIK ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1999 34:26.51   13:16.06 1st 7:40.24 1st 7:55.01 1st 5:35.20 1st  
2nd 34 Jakob SMOLNIKAR ENERGIJATEAM.COM (SLO) 2001 36:01.44 +1:34.93 13:42.89 2nd 8:10.13 3rd 8:15.14 2nd 5:53.28 2nd  
3rd 21 Philipp FREUDENBERG RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN (AUT) 1999 37:00.52 +2:34.01 14:38.83 4th 8:08.33 2nd 8:17.62 3rd 5:55.74 3rd  
4th 41 Aljaž BOGATAJ PEDAL RACING TEAM (SLO) 1999 38:00.67 +3:34.16 14:51.61 6th 8:16.02 4th 8:40.72 4th 6:12.32 5th  
5th 86 Rok LAZAR KD SLOGA 1902 IDRIJA (SLO) 2001 38:44.53 +4:18.02 14:42.51 5th 8:44.61 6th 8:50.68 5th 6:26.73 6th  
6th 36 Davide DE SABBATA ASD TEAM GRANZON (ITA) 2000 38:52.14 +4:25.63 14:38.49 3rd 8:40.43 5th 9:11.70 6th 6:11.52 4th 0:10.00
7th 46 Valentin ŠMON RAJD FUNSPORTS (SLO) 1999 41:28.13 +7:01.62 15:54.26 8th 9:26.16 9th 9:18.21 7th 6:39.50 7th 0:10.00
8th 106 Žiga KERŽAN (SLO) 2000 41:32.22 +7:05.71 16:41.86 10th 8:46.07 7th 9:18.92 8th 6:45.37 8th  
9th 109 Lorenzo TERLICHER ASD TEAM GRANZON (ITA) 2001 42:30.61 +8:04.10 15:27.20 7th 9:40.72 11th 10:26.73 12th 6:55.96 10th  
10th 68 Jan KRIVEC ŠD 2SIMPL (SLO) 2001 43:05.97 +8:39.46 16:03.74 9th 9:08.39 8th 9:56.11 10th 7:57.73 13th  
11th 110 Simone BERTOLUTTI ASD TEAM GRANZON (ITA) 2001 45:57.00 +11:30.49 18:09.29 12th 10:35.46 14th 10:09.02 11th 7:03.23 11th  
12th 107 Elia NEGOVETTI ASD 360 MTB (ITA) 2000 47:02.23 +12:35.72 18:07.44 11th 10:11.87 12th 11:06.67 13th 7:36.25 12th  
13th 84 Stefan EGARTER RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1999 49:19.12 +14:52.61 23:13.83 13th 9:28.85 10th 9:48.29 9th 6:48.15 9th  
  108 Morgan ZUCCO ASD TEAM GRANZON (ITA) 2002         10:32.64 13th          

Master 1

Pos No. Name Team/Country Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4
1st 5 Sebastjan STRES KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1978 34:32.76   13:15.88 1st 7:46.85 1st 7:50.87 1st 5:39.16 1st
2nd 11 Blaž ČERNIGOJ KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1987 35:01.00 +0:28.24 13:27.97 2nd 7:52.24 2nd 7:59.93 2nd 5:40.86 3rd
3rd 63 Manfred MOROKUTTI ENDURO BELJAK (SLO) 1980 35:53.72 +1:20.96 13:48.80 3rd 8:03.95 3rd 8:20.14 3rd 5:40.83 2nd
4th 73 Igor SEVER KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1979 37:50.94 +3:18.18 14:29.52 6th 8:46.40 7th 8:30.30 4th 6:04.72 5th
5th 19 Marko FINK ŠKD PANK KURA (SLO) 1987 38:23.94 +3:51.18 14:07.51 4th 8:50.16 9th 9:11.04 9th 6:15.23 7th
6th 43 Krisztián SEBESTYÉN FRO RACING (HUN) 1984 38:26.46 +3:53.70 14:41.39 7th 8:44.99 5th 8:51.87 6th 6:08.21 6th
7th 17 Miha SPRUK CALCIT BIKE TEAM (SLO) 1984 38:36.85 +4:04.09 15:01.45 9th 8:46.53 8th 8:49.57 5th 5:59.30 4th
8th 40 Benjamin MEIER BIKECLUB GIANT STATTEGG (AUT) 1987 39:04.89 +4:32.13 14:24.85 5th 8:59.98 12th 9:13.21 11th 6:26.85 10th
9th 64 Patrik ROT PEDAL RACING TEAM (SLO) 1987 39:23.50 +4:50.74 14:41.54 8th 9:09.68 14th 9:02.59 7th 6:29.69 12th
10th 42 Jure BOŽIČ RAJD FUNSPORTS (SLO) 1987 39:48.64 +5:15.88 15:14.57 10th 9:02.91 13th 9:14.83 12th 6:16.33 9th
11th 70 Lukacs GAL FRO RACING (HUN) 1983 39:57.41 +5:24.65 15:30.56 12th 8:56.06 11th 9:03.11 8th 6:27.68 11th
12th 77 Reiner GLANZ BIKECLUB GIANT STATTEGG (AUT) 1981 40:18.91 +5:46.15 15:18.92 11th 8:55.68 10th 9:27.83 14th 6:36.48 13th
13th 66 David FILIPOVIĆ KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1985 41:08.72 +6:35.96 16:10.45 14th 8:44.94 4th 9:22.29 13th 6:51.04 15th
14th 81 Peter POSA FRO RACING (HUN) 1984 42:12.51 +7:39.75 15:52.04 13th 9:17.03 16th 10:09.32 16th 6:54.12 17th
15th 32 Domen PERC ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1985 42:34.30 +8:01.54 16:30.08 15th 9:22.75 17th 9:53.99 15th 6:47.48 14th
16th 60 Giorgio VERONESI RADLAGER RACING DIVISION (AUT) 1984 45:03.71 +10:30.95 18:46.06 18th 9:14.00 15th 10:10.36 17th 6:53.29 16th
17th 88 Maksim SAKSIDA KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1980 46:50.00 +12:17.24 17:17.64 16th 12:03.79 18th 10:32.30 18th 6:56.27 18th
18th 75 Urban FABČIČ KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1982 53:49.99 +19:17.23 29:35.91 19th 8:45.84 6th 9:12.10 10th 6:16.14 8th
  20 Dániel NEMES FRO RACING (HUN) 1987     18:26.98 17th            

Master 2

Pos No. Name Team/Country Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4
1st 6 Robert KORDEŽ BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1977 34:01.07   12:56.03 1st 7:44.61 1st 7:46.93 1st 5:33.50 1st
2nd 8 Cri MAIERHOFER TEAM DORRONG (AUT) 1974 34:39.95 +0:38.88 12:59.26 2nd 8:00.37 3rd 8:02.01 3rd 5:38.31 3rd
3rd 4 Peter DRABIK (SVK) 1973 34:46.33 +0:45.26 13:19.14 3rd 7:59.57 2nd 7:51.27 2nd 5:36.35 2nd
4th 47 Charlie WILLIAMS WELSH GRAVITY ENDURO/WHYTE (GBR) 1977 37:31.74 +3:30.67 14:18.23 4th 8:35.82 4th 8:35.50 4th 6:02.19 4th
5th 16 Grega NAGODE ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1976 39:00.90 +4:59.83 14:41.85 6th 8:53.55 5th 9:05.47 6th 6:20.03 5th
6th 45 Mario ARN WIENERWALDTRAILS (AUT) 1975 39:15.83 +5:14.76 14:35.75 5th 8:54.81 6th 9:01.54 5th 6:43.73 7th
7th 38 Michael STROHMAYER (AUT) 1968 40:53.54 +6:52.47 15:40.61 7th 9:07.03 7th 9:34.83 7th 6:31.07 6th
8th 89 Christian STADLBERGER RADLAGER RACING DIVISION (AUT) 1977 42:44.64 +8:43.57 16:12.18 8th 9:28.56 8th 9:55.71 8th 7:08.19 8th
9th 98 Stefano NEGOVETTI ASD 360 MTB (ITA) 1966 48:24.05 +14:22.98 19:33.41 9th 10:14.96 9th 10:55.17 9th 7:40.51 9th
10th 80 Matthias LENZ RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN (AUT) 1971 53:07.14 +19:06.07 20:46.35 10th 11:05.80 11th 12:50.97 10th 8:24.02 10th
  59 Gerald PARTH RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1960     33:44.91 12th 10:53.90 10th        
  44 Brian PARKER (USA) 1968     26:22.03 11th 22:05.37 12th        

Men

Pos No. Name Team/Country Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4
1st 1 Vid PERŠAK TEAM DORRONG (SLO) 1996 30:48.07   11:11.78 1st 7:16.59 1st 7:08.91 1st 5:10.79 1st
2nd 25 Matthias STONIG (AUT) 1989 32:38.67 +1:50.60 12:09.49 2nd 7:30.94 3rd 7:32.23 3rd 5:26.01 3rd
3rd 2 Gerd SKANT TEAM DORRONG (AUT) 1991 32:44.86 +1:56.79 12:24.16 3rd 7:28.26 2nd 7:26.15 2nd 5:26.29 4th
4th 3 Nejc HUTH ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1990 32:56.93 +2:08.86 12:32.46 4th 7:31.21 4th 7:38.56 4th 5:14.70 2nd
5th 7 Davor KACIN KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1993 33:55.52 +3:07.45 12:41.54 6th 7:54.25 9th 7:38.57 5th 5:41.16 12th
6th 18 Nace KRIVONOG BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1989 34:13.81 +3:25.74 13:06.66 8th 7:39.58 5th 7:50.38 8th 5:37.19 7th
7th 65 Miha TRATNIK BAJC MBK SPORTR.SI (SLO) 1997 34:33.81 +3:45.74 13:23.17 11th 7:41.22 6th 7:58.72 10th 5:30.70 5th
8th 67 Tim JEŽ KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1996 34:44.09 +3:56.02 13:10.97 9th 7:56.78 10th 7:56.96 9th 5:39.38 10th
9th 12 Julian HAUER RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1997 34:44.16 +3:56.09 13:27.87 12th 7:53.00 7th 7:44.99 6th 5:38.30 9th
10th 15 Peter MLINAR KK ČRN TRN (SLO) 1993 34:44.75 +3:56.68 12:41.46 5th 8:04.08 14th 8:18.76 17th 5:40.45 11th
11th 10 Matjaž ISTENIČ ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1998 34:49.98 +4:01.91 13:18.86 10th 7:53.83 8th 7:59.14 11th 5:38.15 8th
12th 48 Frederik LETH (DEN) 1995 34:53.11 +4:05.04 13:00.04 7th 8:00.83 13th 8:04.17 12th 5:48.07 14th
13th 24 Jan ŠTUCIN PEDAL RACING TEAM (SLO) 1996 35:02.64 +4:14.57 13:42.87 14th 7:58.39 12th 7:49.72 7th 5:31.66 6th
14th 26 Maximilian TRAFELLA DO - BIKER (AUT) 1997 35:58.75 +5:10.68 13:49.48 16th 8:07.80 15th 8:08.68 13th 5:52.79 15th=
15th 28 Luka KRIVONOG BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1989 36:06.72 +5:18.65 13:42.23 13th 8:08.78 16th 8:17.67 16th 5:58.04 19th
16th 30 Michael EIBEGGER BERGAMONT (AUT) 1992 36:07.17 +5:19.10 14:13.24 18th 7:56.80 11th 8:13.42 14th 5:43.71 13th
17th 78 Julian JESINGER ALTIS THE BIKE TEAM (AUT) 1996 36:27.18 +5:39.11 13:46.14 15th 8:20.14 18th 8:28.11 19th 5:52.79 15th=
18th 71 Jaka MOČILNIK ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1997 36:54.62 +6:06.55 13:52.43 17th 8:22.78 20th 8:30.88 21st 6:08.53 21st
19th 76 Leon WOLBANK ALTIS THE BIKE TEAM (AUT) 1996 36:55.49 +6:07.42 14:21.82 21st 8:18.68 17th 8:17.44 15th 5:57.55 18th
20th 111 Daniel WOLBANK ALTIS THE BIKE TEAM (AUT) 1994 37:02.59 +6:14.52 14:22.04 22nd 8:22.13 19th 8:23.65 18th 5:54.77 17th
21st 62 Matej GRNJAK BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1997 38:29.91 +7:41.84 14:55.47 24th 8:48.46 22nd 8:43.00 22nd 6:02.98 20th
22nd 14 Primož GAMS BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1990 38:38.58 +7:50.51 15:14.79 25th 8:40.30 21st 8:29.71 20th 6:13.78 22nd
23rd 94 Marco FREYNHOFER (AUT) 1991 38:50.99 +8:02.92 14:17.18 19th 9:04.77 23rd 8:55.45 23rd 6:33.59 23rd
24th 93 Maximilian DELINER RADLAGER RACING DIVISION (AUT) 1992 41:28.20 +10:40.13 15:38.65 26th 9:41.38 24th 9:26.88 24th 6:41.29 24th
25th 91 Kristijan PILIH KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1988 45:58.91 +15:10.84 16:54.07 27th 10:27.13 25th 11:09.91 25th 7:27.80 25th
  13 Tadej RAZPET PEDAL RACING TEAM (SLO) 1990     14:20.30 20th            
  100 Tilen RAZTOČNIK KK ČRN TRN (SLO) 1994     14:46.61 23rd            

Women

Pos No. Name Team/Country Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4
1st 51 Petra BERNHARD (AUT) 1980 39:23.33   14:23.13 1st 8:51.90 1st 9:29.64 1st 6:38.66 1st
2nd 52 Yana DOBNIG RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1999 44:15.32 +4:51.99 17:47.62 2nd 9:24.04 2nd 10:02.89 2nd 7:00.77 2nd

Enduro

Pos No. Name Team/Country Category Class Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Manual Adj
1st 1 Vid PERŠAK TEAM DORRONG (SLO) 1996 Men 30:48.07   11:11.78 1st 7:16.59 1st 7:08.91 1st 5:10.79 1st  
2nd 25 Matthias STONIG (AUT) 1989 Men 32:38.67 +1:50.60 12:09.49 2nd 7:30.94 3rd 7:32.23 3rd 5:26.01 3rd  
3rd 2 Gerd SKANT TEAM DORRONG (AUT) 1991 Men 32:44.86 +1:56.79 12:24.16 3rd 7:28.26 2nd 7:26.15 2nd 5:26.29 4th  
4th 3 Nejc HUTH ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1990 Men 32:56.93 +2:08.86 12:32.46 4th 7:31.21 4th 7:38.56 4th 5:14.70 2nd  
5th 7 Davor KACIN KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1993 Men 33:55.52 +3:07.45 12:41.54 6th 7:54.25 13th 7:38.57 5th 5:41.16 19th  
6th 6 Robert KORDEŽ BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1977 Master 2 34:01.07 +3:13.00 12:56.03 7th 7:44.61 8th 7:46.93 7th 5:33.50 7th  
7th 18 Nace KRIVONOG BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1989 Men 34:13.81 +3:25.74 13:06.66 10th 7:39.58 5th 7:50.38 9th 5:37.19 10th  
8th 33 David IVARTNIK ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1999 Juniors U19 34:26.51 +3:38.44 13:16.06 13th 7:40.24 6th 7:55.01 12th 5:35.20 8th  
9th 5 Sebastjan STRES KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1978 Master 1 34:32.76 +3:44.69 13:15.88 12th 7:46.85 9th 7:50.87 10th 5:39.16 14th  
10th 65 Miha TRATNIK BAJC MBK SPORTR.SI (SLO) 1997 Men 34:33.81 +3:45.74 13:23.17 16th 7:41.22 7th 7:58.72 14th 5:30.70 5th  
11th 8 Cri MAIERHOFER TEAM DORRONG (AUT) 1974 Master 2 34:39.95 +3:51.88 12:59.26 8th 8:00.37 18th 8:02.01 17th 5:38.31 13th  
12th 67 Tim JEŽ KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1996 Men 34:44.09 +3:56.02 13:10.97 11th 7:56.78 14th 7:56.96 13th 5:39.38 15th  
13th 12 Julian HAUER RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1997 Men 34:44.16 +3:56.09 13:27.87 17th 7:53.00 11th 7:44.99 6th 5:38.30 12th  
14th 15 Peter MLINAR KK ČRN TRN (SLO) 1993 Men 34:44.75 +3:56.68 12:41.46 5th 8:04.08 21st 8:18.76 25th 5:40.45 16th  
15th 4 Peter DRABIK (SVK) 1973 Master 2 34:46.33 +3:58.26 13:19.14 15th 7:59.57 17th 7:51.27 11th 5:36.35 9th  
16th 10 Matjaž ISTENIČ ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1998 Men 34:49.98 +4:01.91 13:18.86 14th 7:53.83 12th 7:59.14 15th 5:38.15 11th  
17th 48 Frederik LETH (DEN) 1995 Men 34:53.11 +4:05.04 13:00.04 9th 8:00.83 19th 8:04.17 18th 5:48.07 21st  
18th 11 Blaž ČERNIGOJ KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1987 Master 1 35:01.00 +4:12.93 13:27.97 18th 7:52.24 10th 7:59.93 16th 5:40.86 18th  
19th 24 Jan ŠTUCIN PEDAL RACING TEAM (SLO) 1996 Men 35:02.64 +4:14.57 13:42.87 20th 7:58.39 16th 7:49.72 8th 5:31.66 6th  
20th 63 Manfred MOROKUTTI ENDURO BELJAK (SLO) 1980 Master 1 35:53.72 +5:05.65 13:48.80 23rd 8:03.95 20th 8:20.14 26th 5:40.83 17th  
21st 26 Maximilian TRAFELLA DO - BIKER (AUT) 1997 Men 35:58.75 +5:10.68 13:49.48 24th 8:07.80 22nd 8:08.68 19th 5:52.79 22nd=  
22nd 34 Jakob SMOLNIKAR ENERGIJATEAM.COM (SLO) 2001 Juniors U19 36:01.44 +5:13.37 13:42.89 21st 8:10.13 25th 8:15.14 21st 5:53.28 24th  
23rd 28 Luka KRIVONOG BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1989 Men 36:06.72 +5:18.65 13:42.23 19th 8:08.78 24th 8:17.67 24th 5:58.04 29th  
24th 30 Michael EIBEGGER BERGAMONT (AUT) 1992 Men 36:07.17 +5:19.10 14:13.24 28th 7:56.80 15th 8:13.42 20th 5:43.71 20th  
25th 78 Julian JESINGER ALTIS THE BIKE TEAM (AUT) 1996 Men 36:27.18 +5:39.11 13:46.14 22nd 8:20.14 28th 8:28.11 28th 5:52.79 22nd=  
26th 71 Jaka MOČILNIK ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1997 Men 36:54.62 +6:06.55 13:52.43 25th 8:22.78 30th 8:30.88 31st 6:08.53 35th  
27th 76 Leon WOLBANK ALTIS THE BIKE TEAM (AUT) 1996 Men 36:55.49 +6:07.42 14:21.82 33rd 8:18.68 27th 8:17.44 22nd 5:57.55 28th  
28th 21 Philipp FREUDENBERG RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN (AUT) 1999 Juniors U19 37:00.52 +6:12.45 14:38.83 42nd 8:08.33 23rd 8:17.62 23rd 5:55.74 27th  
29th 111 Daniel WOLBANK ALTIS THE BIKE TEAM (AUT) 1994 Men 37:02.59 +6:14.52 14:22.04 34th 8:22.13 29th 8:23.65 27th 5:54.77 25th  
30th 101 Iztok SLAPNIK ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1981 Hobi 37:25.16 +6:37.09 14:11.12 27th 8:26.57 31st 8:52.10 38th 5:55.37 26th  
31st 47 Charlie WILLIAMS WELSH GRAVITY ENDURO/WHYTE (GBR) 1977 Master 2 37:31.74 +6:43.67 14:18.23 31st 8:35.82 33rd 8:35.50 32nd 6:02.19 31st  
32nd 73 Igor SEVER KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1979 Master 1 37:50.94 +7:02.87 14:29.52 38th 8:46.40 43rd 8:30.30 30th 6:04.72 33rd  
33rd 41 Aljaž BOGATAJ PEDAL RACING TEAM (SLO) 1999 Juniors U19 38:00.67 +7:12.60 14:51.61 48th 8:16.02 26th 8:40.72 33rd 6:12.32 37th  
34th 19 Marko FINK ŠKD PANK KURA (SLO) 1987 Master 1 38:23.94 +7:35.87 14:07.51 26th 8:50.16 47th 9:11.04 47th 6:15.23 41st  
35th 43 Krisztián SEBESTYÉN FRO RACING (HUN) 1984 Master 1 38:26.46 +7:38.39 14:41.39 43rd 8:44.99 39th 8:51.87 37th 6:08.21 34th  
36th 27 Daniel APREUTESEI (AUT) 1981 Hobi 38:27.04 +7:38.97 14:27.46 37th 8:45.12 40th 8:56.28 40th 6:18.18 45th  
37th 62 Matej GRNJAK BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1997 Men 38:29.91 +7:41.84 14:55.47 49th 8:48.46 46th 8:43.00 34th 6:02.98 32nd  
38th 39 Stefano VARNERIN SURF TRIESTE (ITA) 1988 Hobi 38:31.35 +7:43.28 14:17.74 30th 8:42.88 36th 9:05.55 45th 6:15.18 40th 0:10.00
39th 17 Miha SPRUK CALCIT BIKE TEAM (SLO) 1984 Master 1 38:36.85 +7:48.78 15:01.45 50th 8:46.53 44th 8:49.57 35th 5:59.30 30th  
40th 22 Paolo PARTH RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1997 Hobi 38:37.44 +7:49.37 14:34.50 39th 8:31.93 32nd 9:14.27 51st 6:16.74 44th  
41st 14 Primož GAMS BLACK HOLE ENDURO TEAM (SLO) 1990 Men 38:38.58 +7:50.51 15:14.79 52nd 8:40.30 34th 8:29.71 29th 6:13.78 38th  
42nd 86 Rok LAZAR KD SLOGA 1902 IDRIJA (SLO) 2001 Juniors U19 38:44.53 +7:56.46 14:42.51 46th 8:44.61 37th 8:50.68 36th 6:26.73 47th  
43rd 94 Marco FREYNHOFER (AUT) 1991 Men 38:50.99 +8:02.92 14:17.18 29th 9:04.77 56th 8:55.45 39th 6:33.59 53rd  
44th 36 Davide DE SABBATA ASD TEAM GRANZON (ITA) 2000 Juniors U19 38:52.14 +8:04.07 14:38.49 41st 8:40.43 35th 9:11.70 48th 6:11.52 36th 0:10.00
45th 16 Grega NAGODE ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1976 Master 2 39:00.90 +8:12.83 14:41.85 45th 8:53.55 49th 9:05.47 44th 6:20.03 46th  
46th 40 Benjamin MEIER BIKECLUB GIANT STATTEGG (AUT) 1987 Master 1 39:04.89 +8:16.82 14:24.85 36th 8:59.98 54th 9:13.21 50th 6:26.85 48th  
47th 45 Mario ARN WIENERWALDTRAILS (AUT) 1975 Master 2 39:15.83 +8:27.76 14:35.75 40th 8:54.81 50th 9:01.54 41st 6:43.73 60th  
48th 51 Petra BERNHARD (AUT) 1980 Women 39:23.33 +8:35.26 14:23.13 35th 8:51.90 48th 9:29.64 62nd 6:38.66 56th  
49th 64 Patrik ROT PEDAL RACING TEAM (SLO) 1987 Master 1 39:23.50 +8:35.43 14:41.54 44th 9:09.68 59th 9:02.59 42nd 6:29.69 50th  
50th 42 Jure BOŽIČ RAJD FUNSPORTS (SLO) 1987 Master 1 39:48.64 +9:00.57 15:14.57 51st 9:02.91 55th 9:14.83 52nd 6:16.33 43rd  
51st 104 Florian TISCHHART (AUT) 1998 Hobi 39:51.92 +9:03.85 15:41.05 58th 8:47.87 45th 9:08.07 46th 6:14.93 39th  
52nd 70 Lukacs GAL FRO RACING (HUN) 1983 Master 1 39:57.41 +9:09.34 15:30.56 55th 8:56.06 53rd 9:03.11 43rd 6:27.68 49th  
53rd 77 Reiner GLANZ BIKECLUB GIANT STATTEGG (AUT) 1981 Master 1 40:18.91 +9:30.84 15:18.92 53rd 8:55.68 52nd 9:27.83 60th 6:36.48 54th  
54th 38 Michael STROHMAYER (AUT) 1968 Master 2 40:53.54 +10:05.47 15:40.61 57th 9:07.03 57th 9:34.83 63rd 6:31.07 51st  
55th 61 Lovro SIRK (SLO) 1987 Hobi 40:57.70 +10:09.63 15:42.85 59th 9:12.82 62nd 9:20.16 56th 6:41.87 59th  
56th 66 David FILIPOVIĆ KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1985 Master 1 41:08.72 +10:20.65 16:10.45 65th 8:44.94 38th 9:22.29 58th 6:51.04 67th  
57th 46 Valentin ŠMON RAJD FUNSPORTS (SLO) 1999 Juniors U19 41:28.13 +10:40.06 15:54.26 61st 9:26.16 70th 9:18.21 54th 6:39.50 57th 0:10.00
58th 93 Maximilian DELINER RADLAGER RACING DIVISION (AUT) 1992 Men 41:28.20 +10:40.13 15:38.65 56th 9:41.38 77th 9:26.88 59th 6:41.29 58th  
59th 115 Bork SCHÜTZENHOFER MUDDY TEAM BIKDERS (AUT) 1986 Hobi 41:31.39 +10:43.32 16:43.12 73rd 8:54.86 51st 9:20.36 57th 6:33.05 52nd  
60th 106 Žiga KERŽAN (SLO) 2000 Juniors U19 41:32.22 +10:44.15 16:41.86 71st 8:46.07 42nd 9:18.92 55th 6:45.37 61st  
61st 81 Peter POSA FRO RACING (HUN) 1984 Master 1 42:12.51 +11:24.44 15:52.04 60th 9:17.03 64th 10:09.32 75th 6:54.12 71st  
62nd 127 Branko MAČEK BARTOG (SLO)   Hobi 42:15.89 +11:27.82 16:36.56 70th 9:11.16 61st 9:42.74 66th 6:45.43 62nd  
63rd 128 Walter ZEIDLER (AUT)   Hobi 42:27.93 +11:39.86 16:30.77 69th 9:27.99 72nd 9:35.26 64th 6:53.91 70th  
64th 109 Lorenzo TERLICHER ASD TEAM GRANZON (ITA) 2001 Juniors U19 42:30.61 +11:42.54 15:27.20 54th 9:40.72 76th 10:26.73 79th 6:55.96 73rd  
65th 32 Domen PERC ENERGIJATEAM.COM (SLO) 1985 Master 1 42:34.30 +11:46.23 16:30.08 68th 9:22.75 67th 9:53.99 69th 6:47.48 64th  
66th 125 Raty Mikko ANTERO (FIN) 1976 Hobi 42:37.36 +11:49.29 16:04.36 63rd 9:10.80 60th 10:35.82 82nd 6:46.38 63rd  
67th 89 Christian STADLBERGER RADLAGER RACING DIVISION (AUT) 1977 Master 2 42:44.64 +11:56.57 16:12.18 66th 9:28.56 73rd 9:55.71 70th 7:08.19 79th  
68th 68 Jan KRIVEC ŠD 2SIMPL (SLO) 2001 Juniors U19 43:05.97 +12:17.90 16:03.74 62nd 9:08.39 58th 9:56.11 71st 7:57.73 89th  
69th 116 Matjaz OGRIS KINESIO FIT (SLO) 1979 Hobi 43:07.71 +12:19.64 16:42.02 72nd 9:21.15 65th 9:37.60 65th 7:26.94 83rd  
70th 118 Matej FLIS KK PENDALNA (SLO) 1978 Hobi 43:21.29 +12:33.22 16:06.73 64th 11:07.84 92nd 9:28.10 61st 6:38.62 55th  
71st 96 Christoph KOGLBAUER MUDDYTEAMBIKERS (AUT) 1991 Hobi 43:56.81 +13:08.74 17:08.31 75th 9:27.14 71st 10:23.30 78th 6:58.06 75th  
72nd 52 Yana DOBNIG RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1999 Women 44:15.32 +13:27.25 17:47.62 79th 9:24.04 68th 10:02.89 72nd 7:00.77 76th  
73rd 74 Jernej KERT (SLO) 1987 Hobi 44:30.96 +13:42.89 18:23.80 82nd 9:25.11 69th 9:48.42 68th 6:53.63 69th  
74th 119 Thomas BREITENECKER MUDDYTEAMBIKERS (AUT) 1974 Hobi 44:48.78 +14:00.71 17:45.72 78th 9:36.12 75th 10:19.70 77th 7:07.24 78th  
75th 60 Giorgio VERONESI RADLAGER RACING DIVISION (AUT) 1984 Master 1 45:03.71 +14:15.64 18:46.06 87th 9:14.00 63rd 10:10.36 76th 6:53.29 68th  
76th 95 Philipp HUBER RADLAGER RACING DIVISION (AUT) 1980 Hobi 45:23.17 +14:35.10 18:36.48 85th 9:42.61 78th 10:08.93 73rd 6:55.15 72nd  
77th 72 Markus GRUBER MUDDYTEAMBIKERS (AUT) 1984 Hobi 45:47.41 +14:59.34 17:35.17 77th 9:59.60 80th 10:55.66 85th 7:16.98 81st  
78th 110 Simone BERTOLUTTI ASD TEAM GRANZON (ITA) 2001 Juniors U19 45:57.00 +15:08.93 18:09.29 81st 10:35.46 88th 10:09.02 74th 7:03.23 77th  
79th 91 Kristijan PILIH KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1988 Men 45:58.91 +15:10.84 16:54.07 74th 10:27.13 86th 11:09.91 88th 7:27.80 84th  
80th 82 Matevž POŽAR (SLO) 1998 Hobi 46:35.17 +15:47.10 18:42.20 86th 10:01.53 81st 10:27.95 80th 7:23.49 82nd  
81st 114 Daniel SIPOS WIENERWALDTRAILS.AT (AUT) 1991 Hobi 46:42.45 +15:54.38 18:34.43 84th 9:57.15 79th 10:54.66 83rd 7:16.21 80th  
82nd 88 Maksim SAKSIDA KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1980 Master 1 46:50.00 +16:01.93 17:17.64 76th 12:03.79 93rd 10:32.30 81st 6:56.27 74th  
83rd 107 Elia NEGOVETTI ASD 360 MTB (ITA) 2000 Juniors U19 47:02.23 +16:14.16 18:07.44 80th 10:11.87 82nd 11:06.67 87th 7:36.25 85th  
84th 112 Johannes STÖCKL (AUT) 1999 Hobi 48:07.17 +17:19.10 18:55.74 88th 10:18.54 85th 10:57.00 86th 7:55.89 88th  
85th 98 Stefano NEGOVETTI ASD 360 MTB (ITA) 1966 Master 2 48:24.05 +17:35.98 19:33.41 89th 10:14.96 83rd 10:55.17 84th 7:40.51 86th  
86th 84 Stefan EGARTER RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1999 Juniors U19 49:19.12 +18:31.05 23:13.83 93rd 9:28.85 74th 9:48.29 67th 6:48.15 65th  
87th 124 Máté ÓZDI FRO RACING (HUN) 1990 Hobi 49:56.59 +19:08.52 19:37.81 90th 10:50.70 89th 11:38.90 89th 7:49.18 87th  
88th 80 Matthias LENZ RADLAGER MOUNTAINBIKEVEREIN (AUT) 1971 Master 2 53:07.14 +22:19.07 20:46.35 92nd 11:05.80 91st 12:50.97 90th 8:24.02 90th  
89th 75 Urban FABČIČ KAMPLC RACING TEAM (SLO) 1982 Master 1 53:49.99 +23:01.92 29:35.91 97th 8:45.84 41st 9:12.10 49th 6:16.14 42nd  
90th 129 Blaž VOHAR (SLO)   Hobi 59:12.88 +28:24.81 33:44.91 98th= 9:21.35 66th 9:17.68 53rd 6:48.94 66th  
91st 79 Andreas WAGNER MUDDY TEAM BIKERS (AUT) 1977 Hobi 64:28.76 +33:40.69 26:01.42 94th 12:36.22 94th 15:33.70 91st 10:17.42 92nd  
92nd 83 Matthias FISCHER (AUT) 1991 Hobi 72:13.71 +41:25.64 33:44.91 98th= 10:17.91 84th 19:41.67 93rd 8:29.22 91st  
93rd 123 Andreas PECOLT MUDDYTEAMBIKERS (AUT) 1966 Hobi 75:17.11 +44:29.04 29:05.68 96th 15:53.87 95th 18:40.08 92nd 11:37.48 93rd  
  59 Gerald PARTH RLM MONDRAKER RACING TEAM (AUT) 1960 Master 2     33:44.91 98th= 10:53.90 90th          
  44 Brian PARKER (USA) 1968 Master 2     26:22.03 95th 22:05.37 96th          
  108 Morgan ZUCCO ASD TEAM GRANZON (ITA) 2002 Juniors U19         10:32.64 87th          
  13 Tadej RAZPET PEDAL RACING TEAM (SLO) 1990 Men     14:20.30 32nd              
  100 Tilen RAZTOČNIK KK ČRN TRN (SLO) 1994 Men     14:46.61 47th              
  126 Primož DOLER KK PENDALNA (SLO)   Hobi     16:29.13 67th              
  20 Dániel NEMES FRO RACING (HUN) 1987 Master 1     18:26.98 83rd              
  90 Christoph KOWATSCH (AUT) 1981 Hobi     20:12.41 91st              
  135 135     Hobi     72:51.70 101st